Încă sunt multe persoane care nu sunt de acord cu ebook readerele ca alternativă la tradiționala carte: e drept, nu simți mirosul hârtiei, nu ai contact direct cu cartea, pare totul ceva mai artificial, dar după părerea mea totul este cauzat doar de puterea obișnuinței.
Orice lucru nou este, în general, greu de acceptat și ebook readerele, deși de mult timp pe piață, încă mai pot fi considerate noi.
Personal, nu pot spune că mă supără prea rău faptul că nu țin o carte tradițională în mână, ci un device ce se încarcă la priză.
În plus, bibliotecile pline de cărți nu îmi par un element interesant de decor în nicio locuință, spațiul pentru depozitarea acestor cărți este redus, ebook reader-ul în sine este mai ușor de transportat… până la urmă, nu e dracul chiar atât de negru când vine vorba de ebook readere.
Dintre toate (e drept, nu am experimentat decât cu trei modele), mie Kindle – ebook reader-ul produs de giganții de la Amazon – mi se pare cea mai bună opțiune și într-adevăr dispozitivul ce poate fi comparat cel mai ușor cu modul tradițional de a citi o carte.
Am participat cu ceva timp în urmă la un concurs de blogging în care una dintre probe ne cerea să vorbim despre Kindle.
Am rămas șocat să văd că la noi acestor dispozitive nu li se zice “ebook reader,” ci simplu – ebook, ceea ceste evident greșit, fiindcă ebook-ul este, de fapt, cartea în format electronic.
În plus, lumea nu prea știe ce face și ce vrea un Kindle, mai toți crezând că este ca orice alt ebook reader de pe piață.
La concursul cu pricina, câștigătoare a fost o persoană care scria despre cât de mult îi place ei să citească noaptea, cu luminile stinse, pe reader-ul de la Amazon. Ceea ce este complet fals!
Ce-l face pe Kindle să fie mai bun, după părerea mea, decât toate readerele de pe piață este exact faptul că încearcă să reproducă în totalitate experiența dată de cititul tradițional.
Ecranul acestui dispozitiv este făcut să arate cât mai natural, ca o pagină de carte (iar modelul Kindle Paperwhite e cel mai bun în acest domeniu), ceea ce înseamnă că NU poți citi pe Kindle cu lumina stinsă, decât dacă ai ceva superputeri.
Lucrul ăsta nu este chiar atât de rău: faptul că nu există iluminare artificială în spatele ecranului de Kindle îți protejează ochii care nu sunt atacați de lumina mult prea puternică a ledurilor.
În plus, poți citi fără probleme de pe un Kindle in aer liber, in soare pentru ca ecranul, nefiind luminat, nu are efectul acela de glare (strălucirea care face imposibil cititul pe alte dispozitive in aer liber).
În cele din urmă, dacă nu ții internetul pornit, bateria unui Kindle te ține până la o lună, deci este extrem de util în orice tip de călătorie.
Personal, așa cum am mai zis, sunt un mare fan Kindle și l-aș recomanda tuturor cititorilor ce își doresc un e-book reader.
Are însă, pentru România, un mare dezavantaj: oferta de cărți în limba română este extrem de limitată. Teoretic, nu poți citi decât cărți disponibile pe Amazon, într-un format specific Kindle-ului.
Cu alte cuvinte, nu știe să citească pdf-uri, nu știe să citească epub-uri sau documente clasice (txt sau doc). Acest lucru mai înseamnă ceva dureros pentru cititorul român obișnuit să pirateze: e musai să plătească toate cărțile pe care vrea să le citească (deși în limba engleză există o sumedenie de cărți gratuite).
Partea bună este că totul e doar teoretic aici, pentru că cei care sunt dispuși să facă ceva muncă în plus pot face orice document text compatibil cu Kindle (Calibre se numește acest progrămel care este foarte simplu de utilizat). Deci, până la urmă, toți cititorii români pot fi fericiți și pot profita la maxim de Kindle.
În final, ca să răspund la întrebarea din titlu: da, părerea mea este că ebook reader-ul Kindle este cel mai bun dispozitiv pentru cititul cărților digitale.
Personal, am unul dintre modelele inițiale lansate de Amazon, clasicul Kindle să-i zicem, de care sunt extrem de mulțumit. Dar și tehnologia lor a evoluat mult și cele disponibile acum pe piață sunt mult mai bune și mai apropiate de experiența clasică a cititului.
Așa că dacă aveați dubii în privința achiziției, nu ezitați și mergeți pe mâna lui Kindle. Chiar merită!
dupa ce m-am mutat cu sute de carti dupa mine, am decis sa cumpar un Kindle de pe amazon (cel mai ieftin).
Cel mai mare avantaj: pot descarca de pe amazon mii de carti clasice gratis.
Si eu l-am luat tot de pe Amazon, insa nu stiam cum merge treaba atunci cu cheltuielile vamale si am luat de pe .com in loc de un site localizat in Europa si am ajuns sa platesc ceva mai mult. Dar, pana la urma, merita!
io n-am kindle….. yet :) folosesc tableta pe post de ebook reader :) si downloadez pe ea cartile de pe amazon
asta pt ca eu nu am tableta :) – nu m-am gandit sa iau tableta si sa o fol. de ebook reader, am gasit kindle-ul cu un pret ocnvenabil si luat.
Kindle Paperwhite are ecran luminat. Deci poti sa citesti noaptea pe intuneric fara superputeri. Are o lumina placuta, nu de genul LCD. In plus la Kindle Paperwhite nu se poate opri lumina deloc. Eu acum caut sa imi schimb ereaderul actual cu ceva ce are ecran luminat. Acum am un Nook Simple Touch. Il am de vreo 3-4 ani si il iubesc mai mult decat orice. Dar l-as iubi si mai mult daca ar avea ecran cu lumina. Si da momentan in materie de calitate a redarii Kindle este cel mai bun, dar nu modelul Paperwhite ci Voyage.
Intr-adevar, noile modele, Paperwhite si Voyage au lumina si pot fi citite pe intuneric. Voyage este cel mai recent model, dar nici pretul nu e de aruncat :)) Eu in momentul asta tot pe Paperwhite as merge – dar gusturile difera, sigur.
Si pentru cartile de pe Elefant ce varianta ar fi? Nu prea imi place cum se convertesc in format Kindle.
Intr-adevar, cea mai mare problema a lui Kindle este ca este restrictiv cand vine vorba despre formatele acceptate si multe trebuie convertite manual, rezultatele nefiind mereu spectaculoase. Din pacate, nu stiu ce sa recomand ca varianta la Kindle, ceva ce sa citeasca foarte bine formatele clasice. Unii ar zice ca Nook ar fi foarte bun, dar personal nu l-am testat.
salut, ce kindle imi recomanzi pentru sotul meu care este pasionat de gadget-uri, cand isi cumpara ceva, cauta zile intregi pe forumuri review si etc. Vreau sa ii cumpar un kindle, si chiar nu stiu ce sa aleg, kindle paperwhite sau kindle voyage? care crezi tu ca ii trebui unui barbat pretentios pasionat de gadget-uri?
3G sau wifi? avand in vedere ca o sa il care dupa el in voiaj.
multumesc mult, sper sa imi raspunzi si scuze de deranj
adica se merita diferenta de pret dintre paperwhite si voyage?
tare as vrea sa intru in gandurile lui si sa imi dau seama, cam ce si ar lua el Ș))
Salutare! Cel mai usor de raspuns este la intrebarea 3G sau WiFi – probabil 3G – fiindca astfel se poate conecta online cam de oriunde, oricand. Dar daca are mereu sau destul de des acces la o conexiune WiFi si nu doreste sa foloseasca Kindle-ul pe internet mereu (deci in general doar va citi cartile pe care si le-a descarcat in prealabil), atunci nu prea are rost sa dai banii in plus pt 3G. Deci in final, aici depinde doar de cat de mult vrea sa stea conectat pe net cu Kindle-ul. Personal, eu am varianta WiFi si ma conectez rar pe net (am vreo 30 de titluri momentan pe Kindle, suficiente sa ma tina ocupat mult timp) – intru doar din an in Paste sa imi mai descarc noi carti.
Cea de-a doua alegere – Paperwhite sau Voyage – este ceva mai dificila. Foarte pe scurt, Voyage are niste briz-brizuri pe care Paperwhite nu le are: isi ajusteaza automat luminozitatea in functie de conditiile de mediu (deci doar un moft, as zice), nu ai buton pentru intors pagina, ci un senzor si alte lucruri interesante, dar pana la urma nu extrem de utile. Dar in rest, sunt cam acelasi lucru (cand vine vorba de calitatea display-ului si cum se citesc cartile). Personal, nu as merge pe varianta mai scumpa, ci pe Paperwhite. Daca banii nu sunt o problema si doresti ca el sa aiba aceste mici briz brizuri despre care vorbeam, nu poti gresi nici cu Voyage. Dar pentru o persoana care isi ia un astfel de gadget in special pentru a citi – Paperwhite este mai mult decat suficient.
Sa imi zici ce alegere ai facut si cum a reactionat sotul la alegerea facuta!
Multumesc mult pt raspuns, f prompt si elaborat. Pana pe 8 iulie acum, trebuie sa ma decid si sa ii cumpar, l am intrebat ce imi aduce cadou din voiaj? iar el, ca niciodata, mi a pus si el intrebarea asta…dar tu mie ce imi iei? si m a cam bagat in ceata, trebuie sa ii iau si eu omului ceva :)))
Am sa te tin la curent, si eu sunt curioasa de reactia lui.
Deci tu zici sa merg pe paperwhite, intre timp m am uitat putin si pe youtube iar singura diferenta care ma deranjeaza mult, este ca la paperwhite se vede adancitura aia, pe cand la voyage e plat ecranul.
As mai avea o intrebare, si scuza ma daca te deranjez ….varianta cu 3g …nu prea inteleg eu, merge fara sa platesti? merge sa intrii si pe google? sau doar pe amazon si wikipedia? multumesc mult
Da, pe Kindle, varianta 3G merge conectata pe net fara sa platesti, pentru orice site, atata timp cat exista semnal de mobil (nu stiu insa ce retea folosesc). Neincercandu-l, nu pot zice cat de bine merge, dar tind sa cred ca te apuca durerile de cap din punct de vedere al vitezei (o parere personala, vorbesc in necunostinta de cauza totusi).
Listarea de pe eMag zice asa: “Internet 3G gratuit in Romania si alte peste 100 de tari – navigheaza pe site-urile WEB preferate de acasa sau de pe drum, fara costuri suplimentare;”
De mentionat, doar pentru a stii pe viitor, ca in cazul tabletelor 3G, treaba nu e la fel si ai nevoie de abonament de date pentru a folosi 3G-ul.
multumesc! a venit momentul sa fac comanda, am ramas la kindle voyage. Problema acum e, de unde sa cumpar? Ieri am umblat prin toate mall-urile, si am constatat ca romanii nu prea sunt cu ebook reader. Toti vanzatorii imi recomandau mai bine sa cumpar o tableta Ș))
Doar pe un site am gasit, reprezentanta lor presupun din romania, doar ca …pretul wifi este 12 mil iar cel si cu 3g este 16 mil, pe cand pe amazon.fr cel cu wifi este doar 836 lei iar cu 3g 1100 lei.
De ce in Romania trebuie totul sa fie la suprapret? dupa ca suntem vai de capul nostru …
Prin ceva similar am trecut si eu cand a fost vorba despre achizitionarea Kindle-ului (eu am optat sa mi-l cumpar de pe Amazon.com, dar am platit destul de mult vama si tot pe-acolo am ajuns). Daca e sa cumperi de pe Amazon in UE, nu mai platesti vama, dar s-ar putea sa nu livreze in Romania.
Site-ul despre care vorbesti nu este reprezentanta lor din Romania, ci doar un site care vinde aceste produse. Pe site-urile mari (gen eMag) nu ai gasit nimic? Eu am un link in articol catre Paperwhite sigur, poate mai au si Voyage. In final, ai putea sa comanzi de pa Amazon, dar sa citesti cu atentie la 3G sa vezi daca intr-adevar este vorba despre internet gratuit si in Romania fiindca s-ar putea ca in alte tari conditiile sa fie altele. Spor la cumparaturi!
Salut. Acest ebook reader am inteles ca are internet si te poti conecta oriunde gratuit. Ma refer internet in sensul de a verifica un mail sau a cauta ceva pe un site. Este adevarata treaba cu internetul gratuit in orice loc? Multumesc
Este adevarat, insa nu stiu ce retea mobila folosesc si cat de bine merge. Internetul este gratuit in Romania, acolo unde exista acoperire.
Am inteles. Pe mine ma interesa in afara Europei,in locuri cu semnal GSM.
Ce ebook reader imi recomandati cu cit mai multe din urmatoarele caracteristici?
eINK
Min 6 inch,peferabil peste 7 inch
Min 4 G memorie
2 ani garantie
Rezolutie min 800×600
Formate fisiere suportate: cit mai multe din lista:epub,mobi (nu neaparat),html,pdf,txt,doc,docx,tiff,png,jpeg,gif,bmp
Wi fi
Touchscreen
Slot card 32 G min
Greutate pina in 450 g
Dictionare;ceas;calculator;calendar (optiuni)